Aktualności

Co warto wiedzieć przed play-off LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017

Dzisiaj w Krakowie i Katowicach osiem drużyn – w tym Polska – będzie rywalizować o przepustkę do ćwierćfinałów LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017. W katowickim Spodku Bułgaria zmierzy się z Finlandią, a Włochy zagrają z Turcją. Poniżej przedstawiamy garść interesujących informacji przed fazą play-off w Katowicach i Krakowie.


Bułgaria - Finlandia

Bezpośrednie mecze:

- W dotychczasowych potyczkach Bułgarii z Finlandią na mistrzostwach Europy, drużyna z Bałkanów triumfowała pięciokrotnie, a Finowie zaledwie raz w 2007 roku, kiedy pokonali bardziej utytułowanych rywali 3:0 w fazie grupowej.

- Cztery z tych pięciu wygranych meczów były bez straty seta, takim wynikiem zakończyło się również ostatnie starcie tych drużyn w 2009 roku w drugiej fazie.

- W ubiegłym roku obie te drużyny spotkały się ze sobą w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio, który odbywał się w Berlinie, wówczas podopieczni Płamena Konstantinowa zwyciężyli 3:1, ale i tak ostatecznie żadna z tych drużyn na turnieju olimpijskim nie wystąpiła.

- Bułgaria zmierzyła się z Finlandią również podczas mistrzostw świata w 2014 roku w Polsce, kiedy to zespół z kraju tysiąca jezior zwyciężył bez straty seta.

Bułgaria:

- Bułgarzy występowali w meczach o brązowych medal mistrzostw Europy trzykrotnie w ostatnich czterech edycjach tej imprezy, jednak stanąć na podium udało się im jedynie w 2009 roku, w 2013 i 2015 musieli przełknąć gorycz porażki i zadowolić się jedynie czwartym miejscem.

- W 2011 odpadli w ćwierćfinałach, przegrywając z Rosją.

- Na tegorocznych mistrzostwach, Rosja również okazała się lepsza od Bułgarii (3:0), jednak kolejne dwa pojedynki Bułgarzy rozstrzygnęli na swoją korzyść bez starty seta (grając przeciwko Hiszpanii i Słowenii).

- Jeśli zwyciężą z Finlandią, to po raz pierwszy od 1977 roku, będą cieszyli się passą trzech wygranych meczów na mistrzostwach Europy.

- Cwetan Sokołow dotychczas zdobył 51 punktów na LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 i dołączył do trójki najlepiej punktujących zawodników. Jego średnia to 5,67 punktu na set, co jest drugim wynikiem za Niemcem Georgiem Grozerem (5,87). Z kolei Nikołaj Nikołow ma w swoim dorobku 11 punktów wygranych blokiem.

Finlandia:

- Finlandia w ostatnich trzech edycjach mistrzostw Europy, dwukrotnie meldowała się w ćwierćfinałach, wyjątkiem był 2015 rok, kiedy Włosi wyeliminowali Finów w fazie play-off.

- Dotychczas najlepszym wynikiem reprezentacji Finlandii na mistrzostwach Starego Kontynentu jest czwarte miejsce zdobyte w 2007 roku.

- Finowie wygrali jedynie dwa z ostatnich dziewięciu meczów na mistrzostwach Europy - w fazie grupowej pokonali Słowację (2015) i Estonię (2017).

- W tym turnieju mogą doznać trzech porażek z rzędu bez wygranego seta po raz pierwszy od 2009 roku.

- Olli-Pekka Ojansivu zdobył dotychczas 49 punktów i jest najlepiej punktującym zawodnikiem swojej reprezentacji.

- Tylko Filippo Lanza ma na swoim koncie więcej asów (9) niż Olli-Pekka Ojansivu (6).Włochy - Turcja


Bezpośrednie mecze:

- Włochy zmierza się na mistrzostwach Europy z Turcją po raz pierwszy od 1967 roku, kiedy Azzurri wygrali 3:1 w fazie grupowej.

- Wcześniej te drużyny stanęły naprzeciw siebie jeszcze dwukrotnie w 1958 i 1963, również wówczas Włosi wygrali 3:1.

- Włosi z Turcją zagrali także na mistrzostwach świata w 1966, kiedy to Turcja cieszyła się z triumfu 3:1.

Włochy:

- Tylko Rosja (13 - uwzględniając rezultaty jako Związek Radziecki) wygrała więcej złotych medali niż reprezentacja Włoch (6). Po raz ostatni z tytułu mistrz Starego Kontynentu Włosi cieszyli się w 2005 roku.

- Włosi meldowali się w półfinałach trzech ostatnich edycji mistrzostw Europy, plasując się na drugim miejscu w 2011 i 2013 roku, a w 2015 stając na najniższym stopniu podium.

- Reprezentacja Włoch ma szanse wygrać trzy mecze z rzędu na mistrzostwach Starego Kontynentu po raz pierwszy od 2013, kiedy pokonali Holandię (play-off o miejsce w ćwierćfinale), Finlandię (ćwierćfinał) i Bułgarię (półfinał).

- Oba zwycięstwa w LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 odnieśli bez straty seta. A po raz ostatni w trzech kolejnych meczach zwyciężali bez straty seta w 2005 roku, kiedy sięgnęli po złoty medal.

- W ostatnich edycjach mistrzostw Europy, Włosi wygrali oba mecze w fazie play-off - z Holandią w 2013 i Finlandią w 2015 roku.

- Filippo Lanza ma na swoim koncie 51 punktów, co plasuje go na trzecim miejscu wśród najlepiej punktujących zawodników.

- Lanza (9) jest jedynym zawodnikiem, który ma na swoim koncie więcej niż sześć asów.

Turcja:

- Turcja ma szansę po raz pierwszy w historii awansować do ćwierćfinałów.

- Dotychczas ich najlepszym wynikiem na mistrzostwach Starego Kontynentu było 11 miejsce w 1963 i 2011 roku.

- Turcy wygrali jedynie dwa z ostatnich szesnastu meczów na mistrzostwach Europy - zwycięstwa w grupie z Austrią (3:0 w 2011) oraz z Holandią (3:1 w 2017).

- Turcja ma szansę wygrać więcej niż jeden mecz w danej edycji mistrzostw Europy po raz pierwszy od 1971 roku, kiedy cieszyli się trzema zwycięstwami w turnieju.

- O ćwierćfinał w play-offie walczyli w 2011 roku, kiedy ulegli Francji 3:1.

- Metin Toy jest najlepiej punktującym zawodnikiem tych mistrzostw Europy z 66 punktami na swoim koncie.

 

Our website is protected by DMC Firewall!