Aktualności

Dziś poznamy półfinalistów LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017!

Cztery najlepsze drużyny LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 pozostaną na scenie po czwartkowych ćwierćfinałach w Katowicach i Krakowie. Czechy i Niemcy rozpoczną meczem w katowickim Spodku o 17:30, a Rosja i Słowenia zmierzą się w tym samym czasie w krakowskiej TAURON Arenie. O 20:30 Belgia spotka się z Włochami w Katowicach, a Serbia i Bułgaria rozpoczną swój "bałkański ćwierćfinał" w Krakowie.

Poniżej prezentujemy garść statystyk i ciekawostek przed ćwierćfinałowymi starciami:


Niemcy - Czechy


Bezpośrednie starcia:

- Niemcy z Czechami spotkali się pięć razy na mistrzostwach Europy, wszystkie mecze zostały rozstrzygnięte w trzech setach w fazie grupowej.

- Czesi (jako Czechosłowacja) wygrali ich pierwszy mecz w 1958, ale wszystkie późniejsze cztery spotkania kończyły się triumfem Niemiec, również ich starcie w fazie grupowej LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017.

- W ostatnim starciu tych drużyn, Gyeorgy Grozer jako jedyny zawodnik zdobył więcej niż dziewięć punktów (zapisując na swoim koncie aż 19 punktów).

- W 2012, Niemcy awansowali do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, pokonując Czechów 3:1 w finale turnieju kwalifikacyjnego. 

Niemcy:

- Niemcy jeszcze nigdy nie zajęli miejsce na podium mistrzostw Starego Kontynentu, dotychczas ich najlepszym wynikiem było czwarte miejsce w 1991 i 1993.

- Jedynie w tych dwóch przypadkach Niemcy zakwalifikowali się do półfinałów.

- Niemcy zostali wyeliminowani w ćwierćfinałach w 2013 i 2015 roku przez Bułgarię (3:1 i 3:0).

- Niemcy mają szansę wygrać trzy mecze z rzędu bez straty seta po raz pierwszy w historii swoich występów na mistrzostwach Europy.

- Gyeorgy Grozer ma średnią 5.87 punktu na set podczas LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017. W sumie zdobył 47 punktów w 8 seta, co jest najwyższą średnią wśród wszystkich zawodników.

- Grozer zdobył podczas tego turnieju 17 punktów więcej niż kolejny najlepiej punktujący zawodnik reprezentacji Niemiec, Christian Fromm (30 punktów). Co ciekawe Fromm grał w trzech setach więcej niż Grozer (11 do 8).

Czechy:

- Czesi zakwalifikowali się do ćwierćfinałów LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 pokonując obrońcę tytułu Francję w fazie play-off (3:1).

- Ostatnie trzy drużyny które eliminowały obrońcę tytułu sięgali po srebro (Włochy 2011), złoto (Rosja 2013) bądź brąz (Włochy 2015).

- Czesi mają nadzieję zakwalifikować się do półfinału po raz pierwszy od 001 roku, kiedy zakończyli rozgrywki na czwartym miejscu.

- Czechy zwyciężyły w trzech z pierwszych czterech edycji mistrzostw Europy (1948, 1955, 1958 - jako Czechosłowacja), ale od tego czasu nie udało im się powtórzyć tego sukcesu.

- Czesi mają szansę wygrać drugie spotkanie z rzędu na mistrzostwach Starego Kontynentu po raz pierwszy od 2011 roku, kiedy wygrali dwa mecze na początku turnieju.

- Michal Finger w meczu z Francją dopisał do swojego konta 19 punktów, dotychczas w sumie zdobył ich 61, co czyni go piątym zawodnikiem na liście najlepiej punktujących.Rosja - Słowenia


Bezpośrednie starcia:

- Rosja i Słowenia spotkają się po raz trzeci w historii Mistrzostw Europy. Wszystkie trzy mecze w trzech setach wygrali Rosjanie.

- Pierwszy raz drużyny zagrały ze sobą w debiucie Słoweńców podczas fazy grupowej turnieju w 2001 roku.

- Ekipy zmierzyły się ze sobą w poprzedniej fazie turnieju. Słowenii nie udało się wygrać ani jednego seta, mimo dwóch pierwszych rozstrzygniętych na przewagi (-25, -28)

Rosja

- Rosja (wliczając w to Związek Radziecki) wygrała mistrzostwa Europy 13-krotnie, będąc zdecydowanym liderem, ponieważ drudzy w kolejności Włosi zdobyli tytuł jedynie 6 razy.

- Rosjanie 21 razy kończyli turniej w pierwszej trójce.

- Tylko ostatni tytuł w 2013 roku reprezentacja zdobyła jako Rosja, wszystkie poprzednie pod flagą Związku Radzieckiego

- Rosja grała w półfinale osiem razy w swoich ostatnich dziewięciu występach podczas Mistrzostw Europy, z wyjątkiem 2015 roku.

- W latach 1995-1997 po raz ostatni nie wystąpili w półfinałach

- Rosja jest jedynym zespołem podczas tych mistrzostw, który nie stracił seta.

- Maksym Michajłow jest najlepiej punktującym zawodnikiem turnieju z 45-oma punktami na koncie 

Słowenia

- Słowenia dotarła do ćwierćfinału pokonując w trzech setach Polskę.

- Słowenia jest srebrnym medalistą poprzednich mistrzostw. Ostatnim zespołem, który dotarł do finału są Włochy, którzy dwa razy z rzędu przegrali w 2011 i 2013 roku.

- W jedynym ćwierćfinale w jakim Słoweńcy wystąpili wcześniej, pokonali Polskę po tie-breaku w 2015 roku.

- Wszystkie z ostatnich pięciu meczów Słowenii w mistrzostwach Europy, kończyły się wynikiem 3-0 (trzy porażki, dwa zwycięstwa)

- Po raz pierwszy mają szansę wygrać dwa mecze z rzędu w stosunku 3-0

- Alen Pajenk i Alen Sket są jedynymi zawodnikami, którzy zdobyli dwucyfrową liczbę punktów w meczu z Polską, obaj po 13


Belgia - WłochyBezpośrednie starcia:

- Belgia i Włochy zagrają ze sobą po raz dwunasty na mistrzostwach Europy. Ich ostatnie spotkanie miało miejsce w 2013 roku w fazie grupowej, wówczas Belgowie zwyciężyli 3:2.

- Poza wspomnianym spotkaniem, Belgowie zdołali wygrać jeszcze tylko w 1951 nie tracąc przy tym ani seta.

- Belgowie z żadną drużyną nie zanotowali tylu porażek na mistrzostwach Starego Kontynentu, co z Włochami (9).

- W tym roku te dwie drużyny spotkały się już w meczu Ligi Światowej, gdzie Belgowie cieszyli się ze zwycięstwa 3:1. W ubiegłym roku Włosi zmierzyli się z Belgami dwukrotnie, pokonując ich bez straty seta.

Belgia:

- Belgia awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy po raz pierwszy od 2013 roku, kiedy w tej fazie wyeliminowali ich Serbowie (3:1)

- Najlepszym wynikiem w historii Belgii na mistrzostwach Europy było piąte miejsce w pierwszej edycji tej imprezy w 1948, wówczas jedynie sześć drużyn brało udział w tych rozgrywkach.

- Belgowie mogą wygrać czwarte spotkanie z rzędu na mistrzostwach Europy, po raz drugi w historii swoich występów w tej imprezie. W 1967 cieszyli się z serii pięciu zwycięstw.

- Belgia zapewniła sobie zwycięstwo w grupie pokonując Holendrów 3:0 w swoim trzecim spotkaniu. Po raz ostatni cieszyli się z serii zwycięstw bez straty seta na mistrzostwach Starego Kontynentu w 1987 (kiedy wygrali do zera trzy spotkania).

- Sam Deroo jest najlepiej punktującym zawodnikiem na LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017, ma na swoim koncie 51 punktów.

- Simon van de Voorde zdobywa średnio 0.85 punktu na set blokiem podczas tego turnieju (11 bloków na 13 zagranych setów). 

Włochy

- Tylko Rosja (13 - uwzględniając wyniki Związku Radzieckiego) wygrała więcej tytułów mistrza Europy niż Włochy (6). Azzurri po raz ostatni cieszyli się ze złotego medalu w 2005 roku.

- Włosi kwalifikowali się do półfinałów w ostatnich trzech edycjach mistrzostw Starego Kontynentu, zdobywając srebrne medale w 2011 i 2013, z kolei w 2015 stanęli na najniższym stopniu podium.

- Włochy nigdy nie przegrali meczu ćwierćfinałowego na mistrzostwach Europy, pokonując Finlandię 3:1 w 2011 i 2013, a Rosję 3:0 w 2015.

- Włosi mogą wygrać czwarty mecz z rzędu na mistrzostwach Europy po raz pierwszy od lat 2005-2007, wliczając w to półfinał i finał na drodze do ich ostatniego triumfu w tej imprezie.

- Azzurri mają również szansę wygrać czwarty mecz z rzędu bez straty seta po raz pierwszy od 1995, kiedy również na koniec imprezy stanęli na najwyższym stopniu podium.

- Luca Vettori zdobył najwięcej punktów w spotkaniu z Turcją (14), o jeden punkt mniej zdobył wówczas Filippo Lanza (13), który wciąż jest najlepiej punktującym zawodnikiem turnieju z 64 punktami.


Serbia - BułgariaBezpośrednie spotkania:

- Serbia z Bułgarią spotkają się po raz siedemnasty na mistrzostwach Europy. Serbowie triumfowali dotychczas cztery razy, a Bułgarzy dwanaście.

- Serbia z żadną inną drużyną nie przegrała więcej niż dziewięć razy na mistrzostwach Starego Kontynentu.

- Bułgaria wygrała 11 z ich pierwszych dwunastu spotkań na mistrzostwach Europy, z kolei Serbia wygrała trzy z czterech ostatnich.

- Ostatnie cztery spotkania uwzględniają dwa mecze o trzecie miejsce, wówczas w obydwu starciach Serbia wygrała bez straty seta (w 1995 jako Jugosławia i w 2013).

- Wśród tych czterech ostatnich spotkań, dwa odbyły się w fazie grupowej w 2003 Serbia wygrała 3:0, a w 2009 Bułgaria 3:2.

- Od czasu wygranej Serbii w 2013 roku, drużyny spotkały się ze sobą siedem razy w Lidze Światowej. Serbia wygrała pierwsze sześć meczów (2014-2016), ale ich jedyne starcie w tym roku zakończyło się zwycięstwem Bułgarii 3:2. 

Serbia:

- Serbia zmierza po swój pierwszy tytuł mistrza Europy od 2011 roku, kiedy wygrali wszystkie sześć spotkań - w tym finał z Włochami (3:1).

- W 2015 zostali wyeliminowani przez Francję, która później sięgnęła w tym turnieju po złoto. Z kolei w 2011 i 2013 wygrali ich spotkania ćwierćfinałowe (3:1 z Francją i Belgią).

- Serbia była w najlepszej czwórce mistrzostw Europy dziewięciokrotnie w ich ostatnich 11 występach. Wyjątkami były mistrzostwa w 2009 (kiedy odpadli w fazie grupowej) i 2015.

- Serbia wygrała wszystkie swoje spotkania grupowej podczas LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017, a teraz może sięgnąć po swoje czwarte zwycięstwo z rzędu po raz pierwszy od 2013 roku.

- W ostatnich 28 meczach na mistrzostwach Europy, Serbowie wygrali przynajmniej jeden set w każdym spotkaniu, od czasu ich porażki z Rosją 3:0 w półfinale w 2007 roku.

- Dwóch reprezentantów Serbii zdobyło na LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 ponad 40 punktów - Nemanja Petric 42 i Uros Kovacevic (41). 

Bułgaria:

- Bułgaria grała w meczu o brąz w trzech z ostatnich czterech edycji mistrzostw Europy, wygrywając w 2009 i przegrywając w 2013 i 2015.

- W 2011 nie awansowali do półfinałów, po tym jak przegrali z Rosją w ćwierćfinale.

- Bułgaria przegrała pierwszy set w meczu fazy play-off przeciwko Finlandii, jednak ostatecznie wygrali 3:1. W ostatnich dwóch setach osiągnęli ponad 10 punktową przewagę nad swoimi rywalami (25:11 i 25:12).

- Bułgarzy po raz pierwszy od 2015 roku, mogą wygrac cztery spotkania z rzędu , wówczas pokonali reprezentację Niemiec 3:0 w ćwierćfinale.

- Cvetan Sokołow w meczu w Finlandią zdobył 21 punktów, mając w sumie na swoim koncie 72 punkty - 24 punkty więcej niż kolejny z najlepiej punktujących bułgarskich zawodników.

Our website is protected by DMC Firewall!