Aktualności

Co warto wiedzieć przed play-off LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 - cz. 2

Po godzinie 20:30 w Katowicach i Krakowie rozpoczną się ostatnie mecze fazy play-off, wówczas poznamy dwóch ostatnich ćwierćfinalistów LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017. Czy reprezentacja Polski zrewanżuje się Słoweńcom za porażkę w ćwierćfinale sprzed dwóch lat, a Francuzi będą świętować 100 zwycięstwo w historii swoich występów mistrzostw Starego Kontynentu?

Poniżej prezentujemy garść informacji i statystyk dotyczących dzisiejszego spotkania reprezentacji Polski z Słowenią i meczu Francji z Czechami:


Polska - Słowenia


Bezpośrednie mecze:

- Polska zagra ze Słowenią po raz trzeci na mistrzostwach Europy, oba poprzednie spotkania tych drużyn miały miejsce w 2015 roku. Wówczas w pierwszym spotkaniu, w fazie grupowej Polska wygrała 3:1, z kolei w ćwierćfinale Słoweńcy skutecznie się zrewanżowali wygrywając pięciosetowy mecz, który dał im awans do półfinału.

- Te dwa wspomniane mecze, to jedyne pojedynki tych dwóch drużyn na największych imprezach.Polska:

- Jeśli reprezentacja Polski wygra tę edycję mistrzostw Europy, będzie to pierwszy przypadek, kiedy gospodarz turnieju sięgnie po medal z najcenniejszego kruszcu od 2005 roku - wówczas Włosi zdobyli złoty medal współorganizując turniej razem z Serbią i Czarnogórą.

- Po raz ostatni gospodarz wygrał turniej organizowany wyłącznie przez siebie w 1997, kiedy przed własną publicznością triumfowali Holendrzy.

- W 2009 roku Biało-Czerwoni osiągnęli swój największy sukces na mistrzostwach Starego Kontynentu, zdobywając złoty medal po zwycięstwie odniesionym nad Francją (3:1).

- Począwszy od 2011 roku, kiedy wprowadzono fazę play-off, Polska dwukrotnie wystąpiła w pojedynkach o awans do ćwierćfinałów - w 2011 pokonali Czechów (3:1), a w 2013 zostali wyeliminowani przez Bułgarię (3:2) przed własną publicznością w Gdańsku.

- Wszystkie dotychczasowe mecze reprezentacji Polski na LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 były rozstrzygnięte w trzech setach - najpierw do zera przegrali z reprezentacją Serbii, a następnie triumfowali z Finlandią i Estonią bez straty seta.

- Po raz ostatni Polska wygrała trzy spotkania z rzędu bez straty żadnego seta w 1995 roku (pokonując po kolei Rumunię, Czechy i Grecję).

- Michał Kubiak jest najlepiej punktującym zawodnikiem Biało-Czerwonych. W swoim dorobku ma 34 punkty.Słowenia

- Słowenia rozpoczęła LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 od wygranego do zera meczu z Hiszpanią, ale dwa kolejne spotkania - z Rosją i Bułgarią - przegrała 3:0.

- Po raz ostatni Słowenia przegrała trzy spotkania z rzędu nie wygrywając ani jednego seta w 2009 roku (wówczas Słoweńcy musieli uznać wyższość Francji, Hiszpanii i Słowacji).

- Najlepszym wynikiem w historii występów Słoweńców na mistrzostwach Europy jest srebrny medal zdobyty w 2015 roku.

- Ostatnią drużyną, która grała w meczu o złoto dwa razy z rzędu są Włochy. Azzurri w 2011 i 2013 awansowali do finału, jednak w obu przypadkach ponieśli porażkę i ostatecznie musieli zadowolić się jedynie srebrnymi medalami.

- Słoweńcy dwukrotnie grali w fazie play-off walcząc o awans do ćwierćfinału. W 2011 przegrali pięciosetowe spotkanie z Finlandią, a w 2015 odnieśli zwycięstwo nad Holandią bez straty seta.

- W ostatnich dziesięciu meczach Słowenii na mistrzostwach Europy, zwycięstwo w meczu odnosiła ta drużyna, która wygrała pierwszego seta.

- Alen Sket jest obecnie najlepiej punktującym zawodnikiem reprezentacji Słowenii (33 punkty), ale tuż za nim plasują się Tine Urnaut (32) i Toncek Stern (32).Francja - CzechyBezpośrednie mecze:

- Francja zmierzy się z Czechami na mistrzostwach Europy (wliczając w to mecze Czechosłowacji) po raz czternasty. Trójkolorowi triumfowali z pięciu spotkania, a Czesi w ośmiu.

- Po raz ostatni reprezentacje te zagrały przeciwko sobie na mistrzostwach Starego Kontynentu w 2003 i 2005 roku, wówczas Francuzi nie stracili nawet seta, a oba spotkania odbyły się w ramach fazy grupowej.

- Czesi po raz ostatni pokonali reprezentację Francji na mistrzostwach Europy w 1999 roku w fazie grupowej (3:2).

- W 2015 roku drużyny te zagrały ze sobą aż czterokrotnie w Lidze Światowej, wszystkie spotkania zakończyły się triumfem Francuzów, którzy stracili wówczas tylko jednego seta.

 

Francja:

- Francja jest obrońcą tytułu zdobytego na mistrzostwach Europy w 2015 roku w Bułgarii i Włoszech.

- Ostatnią drużyną, która zdołała obronić tytuł mistrz Europy są Włosi, którzy mistrzami kontynentu zostali w 2003 i 2005 roku.

- Odkąd wprowadzono ćwierćfinały w 2011 roku, tylko raz drużyna broniąca tytułu nie zameldowała się z tej fazie - byli to Rosjanie w 2015.

- Francja, która obecnie ma na swoim koncie 99 zwycięstw na mistrzostwach Europy, tym samym ma szansę zostać szóstą drużyną, która wygrała na tej imprezie 100 spotkań.

- Na dziewięć ostatnich meczów mistrzostw Starego Kontynentu Francja przegrała tylko raz, w pierwszym spotkaniu LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 z Belgią (3:2).

- Biorąc pod uwagę 26 ostatnich meczów na mistrzostwach Europy, Francja w każdym spotkaniu wygrała przynajmniej jednego seta - ta passa zaczęła się w 2007 roku od ich zwycięstwa 3:0 z Niemcami.

- Stephan Boyer ma na swoim koncie 51 punktów, co jest trzecim wynikiem na liście najlepiej punktujących zawodników LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017.

 

Czechy:

- Reprezentacja Czech ma nadzieję na awans do najlepszej ósemki mistrzostw Europy po raz pierwszy od 2001 roku, kiedy zakończyli rozgrywki na czwartym miejscu.

- Nasi południowi sąsiedzi przegrali dziesięć z ich jedenastu ostatnich meczów mistrzostw Europy, włączając w to porażkę z Polską w fazie play-off w 2011 roku (3:1).

- Jedyny wygrany mecz, to oczywiście zwycięstwo nad Słowacją w ich pierwszym meczu LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017.

- Czesi mogą przegrać trzecie spotkanie z rzędu bez wygrania żadnego seta, po raz pierwszy od lat 1987-1991, kiedy odnieśli pięć takich porażek jako Czechosłowacja. Drugim przegranym meczem w tej passie sprzed lat było spotkanie z Francją.

- Michal Finger jest najlepiej punktującym zawodnikiem reprezentacji Czech, ma na swoim koncie 42 punkty.

 

Our website is protected by DMC Firewall!