Aktualności

LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017: Francja – Czechy 1:3, play off 3

Francja - Czechy 1:3 (21:25, 25:21, 21:25, 20:25)

W drugim meczu play-off LOTTO EUROVOLLEY POLAND 2017 w katowickim Spodku naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje Francji i Czech. Wciąż aktualni i faworyzowani przed turniejem mistrzowie Europy ulegli 1:3 Czechom, którzy w pięknym stylu i dość niespodziewanie zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Wyrównany początek pierwszej partii to popis skutecznej grze na skrzydłach, a także spektakularny atak ze środka w wykonaniu Radka Macha. Po efektywnym bloku w wykonaniu Francji, to właśnie trójkolorowym udało się zbudować dwupunktową przewagę (5:3), którą jednak dość szybko odrobili Czesi, wychodząc na prowadzenie (10:8), głównie dzięki skutecznej grze blokiem. Popis  w polu zagrywki Alesa Holubeca i Donovana Dzavoronoka, pomógł zwiększyć przewagę do czterech punktów (15:11). Skuteczny blok Nicolasa Le Goff i Antoine Brizarda wyrównał stan punktowy (21:21), jednak Czesi byli niemal nie do zatrzymania. Silne zagrywki Dzavoronoka i błąd Francuzów zakończyły tę partię 25:21 na korzyść reprezentacji Czech.

Pierwsze akcje drugiego seta to festiwal błędów. Psute zagrywki i błędy w ataku raz po raz przerywane były skutecznymi zagraniami, a tablica wyników pokazywała remis (4:4, 5:5). Jednak na pierwszej przerwie technicznej, po zepsutej zagrywce Czechów, to Francuzi mogli cieszyć się z trzypunktowej przewagi (8:5). Podopieczni trenera Nekoli nie złożyli jednak broni, odrabiając straty serią trzech punktów (8:8). W dalszej części seta prowadzenie zmieniało się niczym w kalejdoskopie. Po punktowej zagrywce Macha, Czechom po raz kolejny udało się dogonić rywala (18:18). Emocjonująca końcówka padła jednak łupem Francuzów, którzy po ataku Trévora Clevenot wygrali 25:21, wyrównując tym samym stan meczu.

Mimo wyrównanego początku trzeciej odsłony, to Francuzom jako pierwszym udało się zbudować dwupunktową przewagę (4:2) po skutecznej zagrywce Barthelemy Chinenyezego. Pokaz siły Francuzów udaremniał reprezentacji Czech wyprowadzanie skutecznych kontr, a prowadzenie trójkolorowych utrzymywało się (9:6). Kiedy na linii zagrywki pojawił się Petr Michalek Czesi serią czterech punktów objęli prowadzenie 10:9. Doskonała gra w obronie i agresywna zagrywka pozwoliła im w drugiej części seta powiększyć przewagę do czterech punktów (22:18), a skuteczny atak Michala Fingera zakończył tę partię 25:21.

Po skutecznym bloku w wykonaniu Radka Macha i Donovana Dzavoronoka na początku czwartego seta, Czesi objęli prowadzenie 5:3. Kończąc ataki (popis Michala Fingera), ryzykując w polu zagrywki i wykorzystując błędy Francuzów, szybko powiększyli przewagę do czterech punktów (11:7, 14:10, 16:12). Francuzi już do końca seta nie potrafili znaleźć odpowiedzi na doskonale spisujących się niemal w każdym elemencie gry Czechów. Set numer cztery zakończył się po autowej zagrywce Thibault Rossarda 25:20.

Francja:  Benjamin Toniutti, Julien Lyneel, Earvin Ngapeth, Kevin Le Roux, Stephen Boyer, Nicolas Le Goff, Jénia Grebennikov (L) oraz Antoine Brizard, Thibault Rossard, Trévor Clevenot, Barthelemy Chinenyeze, Jean Patry

Trener: Laurent Tillie

Czechy: Donovan Dzavoronok, Michal Finger, Ales Holubec, Radek Mach, Jakub Janouch, Petr Michalek, Martin Krystof (L) oraz Jan Hadrava, Marek Beer,

Trener: Michal Nekola